top of page
Zoeken
  • Foto van schrijverBen Tuinenburg

De oorsprong van belenen

Bijgewerkt op: 27 okt. 2020

De oorsprong van belenen, een stukje geschiedenis Een lommerd (verbastering van lombard), officieel bank van lening, ook wel pandhuis genoemd, is een kredietinstelling, waar geldleningen kunnen worden afgesloten tegen een onderpand van roerende goederen zoals juwelen en andere voorwerpen van waarde. Hiervan is de term lombardkrediet afgeleid, krediet dat men verkrijgt op basis van een onderpand zoals effecten of roerende goederen.


Wie een voorwerp verpandt, krijgt een lommerdbriefje waarop het voorwerp en het kredietbedrag zijn vermeld. Met dat briefje kan het pand, na betaling van het bedrag plus kosten, weer worden teruggehaald. Wordt het pand niet binnen zekere tijd teruggehaald, dan wordt het door de lommerd verkocht.

Vaak kwam het voor dat dezelfde goederen steeds weer naar de lommerd werden gebracht. In de loop van de week kon een arbeider bijvoorbeeld zijn zondagse pak naar de lommerd brengen. Kreeg hij op zaterdag zijn loon, dan haalde hij zijn pak op, zodat hij het op zondag kon dragen. Als in de loop van de week het geld op was, bracht hij het pak weer naar de lommerd.

De Lombarden speelden in de Middeleeuwen een belangrijke rol in de ontwikkeling van het bankwezen. Deze Noord-Italiaanse geldwisselaars verspreidden zich vanaf de 12e eeuw over West-Europa, toen de handel tussen de steden in de Nederlanden enerzijds en Italië anderzijds goed op dreef kwam. Vooral via de jaarmarkten in het tussengebied, de Champagne, reisden ze mee met de handelaars en zakenlieden die van jaarmarkt naar jaarmarkt trokken. Samen met de Joden, die wegens het kerkelijk renteverbod ook op deze geldmarkten actief waren, speelden ze een rol als kredietverleners. Hun kraam, een tafel met weegschaal en zakken met munten, ligt ook aan de oorsprong van onze benaming “bank”, afkomstig van het Italiaanse woord "banco" of “banca” voor “tafel”.


De naam Lombard komt nog veel voor onder andere in straatnamen, zoals in de Londense Lombard Street (1598), waar oorspronkelijk de Lombard bankiers gevestigd waren. Ook Brussel, Antwerpen, Rotterdam en andere steden kennen een Lombardstraat, of een afgeleide daarvan. Rotterdam heeft bv de Lombardkade en de wijk Lombardijen. 


In 1939 was er een populair liedje met de titel Mijnheer de baron is niet thuis dat ging over de baron die zijn schuldeisers niet te woord kon staan omdat zelfs zijn kleren bij Ome Jan waren. Dat was een populair eufemisme voor de lommerd, want het gold niet als eervol om gebruik te maken van de diensten van een lommerd.


Belenen in het hier en nu 


Tegenwoordig rust er gelukkig, zeker onder bepaalde bevolkingsgroepen, geen taboe meer op belenen. Televisieprogramma’s zoals Pawn Stars, Hardcore Pawn en het Nederlandse ‘ff geen cent te makken’ hebben hier ongetwijfeld aan bijgedragen. En terecht want het kan immers iedereen overkomen dat hij of zij een beetje krap bij kas zit.


We zien in onze winkel dan ook mensen met verschillende motieven om hun gouden sieraden te belenen.  Er komen schrijnende gevallen voorbij zoals mensen die geld lenen om bv babyvoeding te kopen of om een deurwaarder te kunnen betalen maar ook mensen die een aanbetaling moeten doen bij het boeken van een vakantie of een nieuwe wasmachine nodig hebben maar daar op dit moment even geen geld voor hebben. 


Uiteraard hoeft u geen tekst en uitleg te geven over uw motivatie aan ons als u uw sieraden komt belenen. Ook zullen wij natuurlijk discreet met uw gegevens omgaan. Klik HIER voor onze Privacy Policy. 


Hoe werkt belenen precies en wat kunnen wij voor u betekenen? 


Pandhuis Hooidrift verstrekt geldleningen waarbij u uw gouden sieraden als onderpand bij ons in bewaring geeft. Bij terugbetaling (binnen de afgesproken termijn) van het geleende bedrag plus kosten krijgt u uw eigendommen weer terug. Klik HIER voor een uitgebreide uitleg. 


Soms kan het gebeuren dat u wat krap bij kas zit, zeker in deze financieel onzekere tijden, en snel contant geld nodig heeft. Dan bent u bij ons aan het juiste adres. 


In tegenstelling tot bv een bank doen wij geen kredietchecks en geen meldingen bij het BKR, hoeft u geen loonstrookjes o.i.d. te overleggen om uw kredietwaardigheid aan te tonen maar omdat wij met een onderpand werken krijgt u binnen een paar minuten contant geld in handen. Zo bent u snel en discreet geholpen zonder lange wachttijden. 


Ons team heeft meer dan 25 jaar ervaring in het vakgebied. Wij hebben de kennis, middelen en expertise om er zeker van te zijn dat wij een hoge kwaliteit van dienstverlening kunnen bieden aan onze klanten.  

Wilt u meer weten over ons team? Klik HIER voor een kleine kennismaking met ons. 


140 weergaven0 opmerkingen

コメント


bottom of page